Kim jestem?
Jestem praktyczką edukacji kulturalnej. Niegdysiejszą belferką, która nie chciała być jak Bladaczka. Autorką projektów artystyczno intelektualnych m. in. we współpracy z Fundacją Pogranicze. Wierzę literaturze i wierzę w literaturę, która może dawać klucze do poszukiwania, doświadczania i rozumienia siebie w relacji do rzeczywistości. „Books are sexy” – głosi przypinka, którą noszę na ubraniach.
Moje miejsce na ziemi – Krasnogruda, czyli kraina Czesława Miłosza. Jestem Agnieszką z Krasnogrudy. Wymyśliłam BLISKO TEKSTU, by prowadząc autorskie warsztaty literackie, praktykować sztukę dialogu międzyludzkiego i zawiązywać przymierza przeciw bezsensowi.
„Blisko tekstu.”
„Konkret, do tekstu!”
„Bliżej tekstu, kooon-kreeet.”
– znali dobrze te słowa moi: Uczennice i Uczniowie.
Lubiłam z Nimi literaturę łapać za słowo, utwór literacki ciągnąć za język. Inspirująca, fascynująca, ale i trudna była to praca – deszyfracja szyfrów literackich, rozwiązywanie zagadek międzysłownych, uzupełnianie w konkretyzacjach miejsc niedookreślenia, montaż fragmentów i strzępów, oglądanie szwów i podszewek literackich, szukanie kontekstów. I zawsze – blisko tekstu, by nie wpaść w pułapkę rozmowy bezprzedmiotowej, paplaniny splątanych wątków. Inspirująca to była praca wspólna, angażująca emocje, intelekt, zmysły, wyobraźnię, pamięć, skojarzenia.
Czytanie literatury i rozmowa z nią – były dla nas wyjątkową okazją, żeby praktykować sztukę dialogu międzyludzkiego i zawiązywać przymierza przeciw bezsensowi.
O czym są warsztaty literackie z praktyką świadomości ciała? → dwa cytaty i dwie podpowiedzi:
„Czytanie literatury nie jest czytaniem martwych, obojętnych znaków, lecz otwieraniem drzwi, przez które wchodzą inni ludzie ze swoimi problemami, zachwytami, ze swoim sposobem mówienia, ze swoimi gestami, ze swoimi przerażeniami.” (prof. Michał Paweł Markowski „Życie na miarę literatury”)
A zatem – otwieramy drzwi? Chcesz otworzyć drzwi? Celem warsztatów jest spotkanie: poprzez tekst literacki, tekst kultury z drugim człowiekiem (uczestnikiem warsztatu) i z samym sobą, wrzuconym w nową sytuację, w zaskakującą rolę. Pozwól się zaskoczyć. Nie dopytuj zawczasu, nie dopytuj niecierpliwie. Po prostu przyjdź.
Ścieżka prowadzić będzie od sensualnego doświadczania rzeczywistości do refleksji podejmującej trud rozumienia tego, co na zewnątrz nas i co wewnątrz nas – a co często jest duuuużo trudniejsze do oswojenia.
Literatura da nam język do opisu egzystencji i poszerzy nasze granice rozumienia.
„Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? – Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień.” (George Bernard Shaw)
Więc jak? Ryzykujemy pierwszy warunek?
Żyjemy w nieznośnym tempie. Zabiera nas lawina informacji. Jak znaleźć czas na słuchanie siebie? Ignorujemy lub zagłuszamy potrzeby ciała. I co dalej? Stres, stres, stres paraliżujący, usztywniający, unieszczęśliwiający.
Stop! Czy wiemy czego chcemy tak naprawdę? Wiemy czego potrzebujemy? Trudne pytania? Ciało pomaga znaleźć odpowiedzi. To ono poprzez ruch pozwala nam na kontakt z własnym wnętrzem. Zatrzymanie się w codziennym pędzie, wysłuchanie własnego ciała. I co dalej? Może zauważymy potrzebę zmiany. „A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności.”
Zapraszamy do udziału w warsztatach, dzięki którym poczujesz energię, spokój, radość, obudzisz refleksję, ciało i ducha. Doświadczysz siebie dla siebie. W bezpiecznej przestrzeni, zawsze w swoim tempie, podążysz w stronę autentycznego wyrażania siebie.
Trening uważności, metoda Halprin, trening Labana, ćwiczenia Lowena, ruch spontaniczny, praca z oddechem, techniki relaksacyjne, wizualizacje – korzystać będziemy z wielu metod, by nie pomijać żadnej sposobności.